Aktualności

Między nami gimnazjami po raz piąty

W styczniu 2012 r. w wejherowskim Centrum Kaszuby odbyła się akcja promocyjna Chełmna i Chełmińskich Walentynek, a tamtejszy Referat Oświaty Kultury i Promocji Urzędu Miasta przekazał informację dotyczącą historycznych związków obu miast z rodziną Wejherów. I to był początek współpracy Chełmna i Wejherowa, w ramach której co roku spotyka się młodzież Gimnazjum nr 1 im. Akademii Chełmińskiej w Chełmnie i uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Wejherowie. W czwartek 11 maja miała miejsce kolejna, piąta wizyta uczniów i nauczycieli zaprzyjaźnionego gimnazjum z Chełmna.

Tradycją stało się już rozpoczynanie pobytu w naszym mieście w szkolnej auli, gdzie przy wspólnej herbatce i słodyczach gimnazjaliści nawiązywali nowe znajomości i obejrzeli prezentację multimedialną relacjonującą wszystkie nasze dotychczasowe spotkania. Kolejnym punktem wizyty był krótki spacer po Wejherowie, podczas którego goście zobaczyli najbardziej reprezentacyjne miejsca w naszym mieście, a następnie udaliśmy się do Urzędu Miasta Wejherowa, gdzie w sali tradycji gimnazjaliści poznali najciekawsze fakty dotyczące historii Wejherowa, rodziny jego założycieli i regionu kaszubskiego, w którym usytuowane jest nasze miasto. Po wizycie w Urzędzie Miasta udaliśmy się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Tam zwiedziliśmy aktualne wystawy, poznaliśmy ciekawe, kaszubskie instrumenty i spróbowaliśmy swoich umiejętności w śpiewaniu po kaszubsku. Po historycznych i kaszubskich atrakcjach przyszła pora na spacer po uroczym Parku im. Aleksandra Majkowskiego, gdzie, między innymi, odszukaliśmy Ławkę Zakochanych – prezent od miasta Chełmna i ławeczkę z kaszubskim muzykantem. Nasze piąte spotkanie zakończyło się w szkole, gdzie wszyscy uczestnicy spotkania podpisali się pod wspólnym zdjęciem zrobionym dziś pod pomnikiem Jakuba Wejhera.

Tak, jak w poprzednich latach, tak i dziś dzień minął szybko. Mamy nadzieję, że nasi mili goście z Chełmna zabrali stąd dobre wspomnienia i że będą chcieli wrócić do Wejherowa ze swoimi rodzicami lub przyjaciółmi, by pokazać im nasze miasto i pochwalić się swoją wiedzą o tym miejscu.

S. Podolska