Aktualności

Zadzwoń do Dziadka

Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie powiedział:, „Zatem, jeśli chcesz być nadzieją przyszłości musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci. Czy obiecujecie, że (...) będziecie częściej rozmawiać ze swoimi dziadkami?". 3 czerwca w Gdańsku odbył się finał konkursu ,,Zadzwoń do Dziadka'', który za sprawą papieża Franciszka zmobilizował wnuków do częstszych rozmów ze swoimi dziadkami. Konkurs był odpowiedzią na wyzwanie rzucone przez Ojca Świętego rok temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Realizacji tego zadania podjęło się Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Konkurs literacko-historyczny „Zadzwoń do dziadka" był okazją by spełnić prośbę papieża Franciszka. W sobotę ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za najlepsze prace.

Jako wnuczka i uczennica Gimnazjum nr 1 w Wejherowie postanowiłam zmierzyć się z konkursowym zadaniem. Opisałam historię mojej babci, która widziała, mieszkając pod Lwowem, wywózki żołnierzy polskich do Katynia, a potem aktywnie przez wiele lat działała w Komitecie Piaśnickim. Moja praca okazała się na tyle dobra, że znalazłam się w gronie laureatów. W sobotę 3 czerwca na uroczystym podsumowaniu konkursu w Sopocie odebrałam swoją nagrodę, czyli rower.

Babcia i dziadek to prawdziwa kopalnia wiedzy o rodzinie, jej historii i dziejach naszej ojczyzny wplatających się w codzienne życie. Pamiętajcie więc o babci, pamiętajcie o dziadku, nie tylko w dniu ich święta.

B. Merc kl. III F