Aktualności

Życie z pasją

Spotkania z absolwentami naszego gimnazjum to już tradycja. Ostatnie z nich okazało się być wyjątkowe, ponieważ odwiedził nas pan doktor Zygmunt Leonidas Ostrowski, który w 1951 roku ukończył wejherowskie gimnazjum. Nasz gość mieszka w Paryżu. Jest doktorem medycyny, absolwentem Akademii Medycznej w Szczecinie, Uniwersytetu Warszawskiego (studia afrykanistyczne), Akademii Medycznej w Warszawie ( I i II stopień specjalizacji), Ecole Nationale De Santé Publique w Renes ( Zdrowie Publiczne, Odżywianie), Université Paris VII (studia medyczne, doktorat z medycyny, specjalizacja pedriatyczna).

Zygmunt L. Ostrowski pełnił wiele ważnych funkcji w różnorodnych instytucjach francuskich (Stowarzyszenie Europejskie nad badaniami Rozwoju i Odżywiania w Paryżu, Hopital Rousseau w Paryżu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji) i światowych (Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF-NGO). Prowadził też akcje humanitarne w Afryce, Azji i Europie. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu UNICEF, został też odznaczony Orderem Zasługi RP. Zygmunt L. Ostrowski jest też autorem kilku książek, których tematyka obejmuje jego zawodowe zainteresowania i działania.

Podczas prezentacji zdjęć z bogatego archiwum naszego gościa gimnazjaliści mieli okazję wysłuchać opowieści o tragicznym wypadku, długotrwałym dochodzeniu do zdrowia, pasji życia, uporze i konsekwencji w realizacji zamierzonych celów, działaniach podczas różnorodnych misji humanitarnych, czy też negocjacjach z porywaczami europejskich zakładników. Ogromne zdumienie wywołała informacja o tym, że pan Ostrowski jest ojcem dwudziestu sześciu synów. Okazało się, że są to adoptowani chłopcy z Afryki.

Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści prelegenta, zwłaszcza, że gość nieustannie zachęcał do nauki, poznawania nowych języków i realizacji marzeń.

Na pamiątkę pobytu w Wejherowie nasz gość otrzymał od Prezydenta Miasta Wejherowa zestaw książek ilustrujących jego historię i współczesność.

Fascynacja człowiekiem, otwartość na wiedzę i nieustająca ciekawość świata połączona z gruntownym wykształceniem i znajomością kilku języków obcych sprawia, że Zygmunt L. Ostrowski jest osobą, która może zainspirować młodego człowieka do wyboru własnej drogi życiowej i która z całą pewnością wnosi na każde spotkanie ogromny zasób pozytywnej energii.

S. Podolska